Skip to content

Rámové domy

Rámové domy

Rozhodnutí postavit si rámový dům je velmi důležitou součástí našeho života, protože s tím souvisí i náklady. Rozhodnutí začít investovat do stavby dřevěného domu je v mnoha ohledech skvělý nápad. Skvěle poslouží jako rekreační dům, domek na zahrádku, ale i jako celoroční bydlení. Jaké jsou vlastnosti a výhody tohoto typu budov?

Co znamená pojem rámový dům?

Rámový dům je objekt, který je navržen z desek spojených pomocí kovových spojů a následně zateplený izolací, například minerální vlnou. Mezi Poláky panuje názor, že taková rámová konstrukce není vhodná v naší zemi, kde jsou v zimě poměrně nízké teploty a v místnosti bude zima. Ne, to je mylná představa, protože u rámových domů jsou vlastnosti dřeva a materiálů použitých při stavbě obydlí dostatečnou ochranou proti takové situaci. Stěny budovy jsou pokryty vhodnou vrstvou izolace z minerální vlny, takže má správné izolační parametry, díky kterým je budova v zimě teplá a v létě chladnější. Pro ty, kteří chtějí vytápění věnovat větší péči, však stojí za zvážení varianta s mechanickým větráním, které umožňuje zpětné získávání tepla, a s topným systémem, který je napájen z obnovitelných zdrojů. Je také důležité si uvědomit, že dřevěné stěny díky izolaci zadržují teplo, takže je nemusíme vytápět jako stěny zděného domu.

Rámové domy – Jak to přesně vypadá se samotným materiálem, kterým je dřevo?

Má řadu vlastností, které potvrzují, že je ideálním materiálem pro stavbu rámových domů.

 • Úspora stavebních nákladů díky izolaci

Náklady na provoz Vašeho vysněného rámového domu jsou, po pravdě řečeno, nízké. Dřevo má ideální izolační vlastnosti, takže v létě je v místnosti příjemný chládek a v zimě ušetříme za zateplení budovy, protože dřevěné stěny zadržují teplo.

 • Rychlost výstavby a záruka kvality

Když se rozhodnete pro projekt rámového domu, získáte rychlost výstavby. Mokré práce, které mohou posunout termín dokončení investice, zde nejsou potřeba. S námi můžete dosáhnout uzavřeného hrubého stavu již za cca. 2 měsíce, v případě stavu na dokončení za 4 měsíce.

 • Šetrné k životnímu prostředí a zdraví

Dlouho se nevědělo, že použitím dřeva jako materiálu pro stavbu domu přispíváme ke zlepšení životního prostředí. Možná to nevíte, ale díky regulaci vlhkosti se skvěle hodí i pro alergiky nebo lidi s dýchacími problémy. Má také uklidňující účinek, samozřejmě pokud není pokrytá žádnou vrstvou – už jen pohled na ni nám připomíná teplo domácího krbu.

 • Design

Dřevo je nadčasové a ideální pro úpravy. Chcete dům v moderním stylu? Klinkerové dlaždice? Možná všechno zakryté sádrokartonem? Pro nás není nic nedosažitelné, o všem se dá dohodnout. 🙂

 • Akustická izolace

Nebudeme vám nalhávat, že dřevěný dům je skvěle odhlučněný. Není ideálním zvukovým izolátorem. Velmi dobře se však vyrovnává s ozvěnou, která je nedílnou součástí cihlových domů, zejména v domech s velkými prázdnými prostory. Kromě toho, že zabraňuje ozvěně, přirozeně pohlcuje zvukové vlny (tlumí zvuk), a proto se často používá v mnoha koncertních sálech.

Více o výhodách dřeva si můžete přečíst v našem článku -> Dům ze dřeva

rámové domy

Vyplatí se stavět rámový dům?

Vyplatí se to! Dřevěný dům se vyznačuje lehkou konstrukcí, která je výrazně levnější (v průměru je asi o 30-40 % levnější než cihlový dům) a můžete se do něj poměrně rychle nastěhovat. Díky široké škále návrhů domů si můžete svobodně vybrat nejvhodnější styl a konstrukci podle svých představ.

S námi také postavíte řadu rámových domů, které budete moci v krátké době vystavět k pronájmu nebo prodeji. Z hlediska dokončení je třeba věnovat pozornost pozemkům určeným pro investice. Možnost úpravy fasády přispěje k tomu, že rámové domy vhodně zapadnou do svého okolí.

Projekty dřevěných domů, které realizujeme, naleznete zde.

Jaký je rozdíl mezi rámovým a modulárním domem?

Realizované návrhy rámových domů, které si u nás můžete prohlédnout, vznikly umístěním prefabrikovaných podlahových a stěnových dílců. Modulární dům je kombinací předpřipravených místností, které se přepravují, často jako objemné zboží, jež lze spatřit na silnicích. Tento typ konstrukce umožňuje rychlé propojení prvků i ve vertikálním směru, čímž vznikají vícepodlažní budovy. Zásadní rozdíl je ve způsobu výstavby domu. Rámový dům je kombinací prefabrikovaných stěnových a stropních prvků, které však netvoří moduly – jako je tomu u modulárních domů.

rámové domy

Rámové domy

Životnost rámových domů

S tímto problémem si nemusíte dělat starosti – životnost rámových domů je minimálně 50 let. Materiál, který používáme na stavbu, je odolný proti poškození a má nízký obsah vlhkosti, což ho chrání před ohýbáním konstrukce, plísněmi nebo houbami. Každý prvek je také důkladně impregnován, což zvyšuje jeho pevnost a odolnost.

Návrhy rámových domů - na co si dát pozor?

V naší nabídce najdete hotové, cenově dostupné návrhy rámových domů, které se mohou stát Vaším domovem. Nejčastější dotaz, který dostáváme, se týká nákladů na výstavbu. Bohužel nejsme schopni jednoznačně odhadnout náklady na stavbu rámového domu, už jen proto, že ceny se mohou lišit v závislosti na:

 • Druhu dřeva, který si pro stavbu domu vyberete. Čím exotičtější druh, tím vyšší náklady na stavbu
 • Lokalita – vše závisí na typu pozemku, stavba v horských lokalitách se strmými svahy zvyšuje stavební náklady
 • Projektu, který si vyberete. Jednoduchá konstrukce dřevěné mřížky bude levnější než konstrukce mřížky se zakřivenými příhradovými vazníky.

Rozpočty hrají při stavbě domu důležitou roli, ale je důležité, aby nezastínily náš cíl. Ne vždy se vyplatí co nejvíce šetřit a stavět dům s omezeným rozpočtem, protože v budoucnu se může ukázat, že taková stavba spotřebuje ještě více peněz, než jsme očekávali.

Projekty rámových domů - jaký materiál zvolit?

Výše jsme zmínili, že v závislosti na tom, jaký druh dřeva si vyberete, to přímo ovlivní náklady na vaši investici. Nejoblíbenějším typem jsou zpravidla jehličnaté stromy, jako je borovice nebo smrk. Samozřejmě existuje mnoho možností; můžete se rozhodnout pro jiný druh. Mezi další nejoblíbenější dřevo patří modřín, který se vyznačuje trvanlivostí a odolností proti hnilobě. Důležitou vlastností je také odolnost proti vlhkosti a plísním. Bohužel patří k těm dražším v procesu stavění konstrukce. Cedr je prestižní dřevina, což je patrné z ceny. Lidé, kteří se rozhodují pro cedrový rámový dům, si jej vybírají pro jeho odolnost vůči hnilobě a pozitivní vliv na naše zdraví. Na rozdíl od modřínu je borovice rozhodně levnější alternativou a relativně rychleji se zpracovává. Díky své flexibilitě se dá snadno zpracovávat a je k dispozici prakticky kdekoli. Poslední popsanou dřevinou je smrk, který se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí, a proto se často volí pro celoroční domy.

Projekt rámového domu jako rekreačního chaty?

Dřevěné domy si spojujeme s rodinnými setkáními na zahrádce u grilu. Jedná se o malé dřevěné domky, nebo dokonce chaty, ve kterých jsou uloženy základní věci majitele pozemku, jako jsou židle, stůl, sekačka na trávu nebo gril, ale najdeme mezi nimi i takové, které mají využitelné podkroví s malou ložnicí. Dřevěné domy s využitelným podkrovím jsou dobrou volbou pro klienty, kteří si vybírají stavební projekt pro svůj pozemek, kde hodlají trávit dovolenou. Dřevěné domky jsou oblíbené zejména u zákazníků, kteří mají pozemek v horách, v lese nebo u moře a přejí si postavit domek, aby si tam mohli přijet odpočinout. Celoroční domy se vyznačují tím, že jsou určeny k užívání bez ohledu na roční období – i v zimě je v nich teplo! Stačí mít na paměti jejich zateplení, ale všechny tyto otázky budou řešeny během rozhovoru s naším poradcem. 🙂

Klientům, kteří hledají dřevěný dům na úzký pozemek (takový obvykle najdeme na zahrádkách), jsme schopni také pomoci! V nabídce máme malé, prostorné, ale velmi funkční dřevěné domky na zahrádky. Doba realizace a náklady jsou relativně menší, zejména pokud si koupíte hotový dům z katalogu.

Rámové dřevěné domy - kanadské rámové domy

Kanadské rámové domy jsou na polském trhu stále populárnější, ale co to vlastně je, když mluvíme v kontextu dřevěných domů? Jedná se o stavby, které spočívají na dřevěné konstrukci, prostory mezi trámy jsou vyplněny izolanty, nejčastěji minerální vatou, která je pak z vnitřní strany zastavěna sádrokartonem. Povrchovou úpravu takového domu si můžete vybrat z různých typů fasád. Pro ty, kteří dávají přednost přírodním řešením, můžeme ponechat krásný dřevěný povrch, pro klienty, kteří chtějí, aby jejich dům připomínal tradiční zděnou stavbu – na stěny naneseme omítku.

Proč název kanadský? Název pochází z Kanady, země, kde se staví velké množství tohoto typu budov. Není divu, jedná se o technologii, která umožňuje postavit celý dům za pouhých dvanáct týdnů, a majitelé tak mohou pokračovat v dokončovacích pracích na svém zákoutí.

Rámové domy – Kanadské domy jsou stejně energeticky úsporné jako dřevěné!

Energeticky úsporné domy vytvořené kanadskou technologií se zaměřují na bezpečnost a snížení nákladů. Každý prvek konstrukce je vytvořen s cílem co nejrychleji zabránit tepelným ztrátám a zároveň izolovat interiér. Pomocí řady testů těsnosti snižujeme riziko úniku, což se promítá do nákladů spojených s provozem investice. Díky technologiím se kanadské domy snadno vytápějí, takže uživatelé/obyvatelé mají v zimě pohodlí.

Stavba domu s využitím kanadské technologie – další možnosti a výhody

Investoři, kteří se rozhodnou pro tento typ investice, by měli vědět, jaké výhody a příležitosti získají:

 • Krátká doba realizace, použitím technologie výstavby rámových domů získáte čas. Tato možnost vám zaručuje, že svou investici předáte po cca. 2-4 měsících.
 • Svoboda zahájení stavebních prací. Nezáleží na tom, zda je zima, léto nebo jiné roční období – do práce můžete nastoupit kdykoli.
 • Úprava. Je potřeba přidat další místnost nebo několik místností? Díky této investici můžete v budoucnu snadno přistavět další místnosti, které budou dokonale ladit se stávajícím stylem a vzhledem domu. Přidané prvky nebudou vyčnívat z celku.

Rámové domy - mýty

Plně chápeme, že tak velká investice nese s sebou také rizika, zejména v dnešní době neomezeného přístupu k internetu. Při tak důležitých rozhodnutích se opíráme o názory třetích stran, sami vyhledáváme informace na různých webových stránkách a fórech. Čím více času a odhodlání potřebujeme k rozhodnutí, tím více informací analyzujeme a porovnáváme. V této části bychom rádi vyvrátili některé mýty, které se o stavbě rámového domu šíří na internetu.

Rámové domy: MÝTUS 1 Neudržitelnost projektu

Ve srovnání s cihlami se dřevěný stavební materiál může zdát nestabilní, což ovlivňuje naše představy o celém domě. Chceme vás ujistit, že jak jsme psali výše, dřevo jako stavební materiál má řadu vlastností, které rozhodně potvrzují, že je to skvělá surovina. Takové domy vydrží desítky let!

Rámové domy: MÝTUS 2 Netěsnost domu ovlivňující náklady na vytápění

Když si představíme dvě desky spojené dohromady, vidíme, že mají mezery, kterými se volně pohybuje vzduch. Ale zdání klame! Speciální zpracování a použití pěnových, silikonových nebo polymerních materiálů zajišťuje účinnou ochranu proti větru, vnějšímu a vnitřnímu hluku a vodě. Konstrukce dřevěných domů se vyznačují vysokou úrovní tepelné a zvukové izolace.

Jak to souvisí s náklady? Dřevo zadržuje teplo, díky čemuž je v zimě v místnostech teplo. V létě je příjemný chlad.

Rámové domy: MÝTUS 3 Jednogenerační domy

Mýtus částečně spojený s mýtem 1, který předpokládá netrvanlivost konstrukce. Skutečnost, že domy v Kanadě jsou staré desítky nebo dokonce více než stovky let, tomuto mýtu odporuje. Přestože se technologie a stavební standardy za tu dobu změnily, mylná představa pramení z doby, kdy se domy v teprve začaly stavět a firmy, které je vyráběly, dělaly řadu chyb. Dobře navržené a provedené dřevěné domy mají v dnešní době stejnou trvanlivost jako zděné domy, takže mohou sloužit mnoha generacím rodiny.

Máte otázky? Kontaktujte nás!