Skip to content

Letní domek – co byste o něm měli vědět před stavbou?

Místo, kam se budeme rádi vracet a které se stane i naší prázdninovou základnou, a to nejen v teplých letních dnech. Celoroční domy ze dřeva jsou ideální i pro zimní období, je však důležité vědět, jakým materiálem je zateplit. Vlastní rekreační dům nám navíc pomůže ušetřit peníze, které bychom utratili za ubytování v hotelu nebo na jiných zajímavých místech.

Letní domek - co byste o něm měli vědět před stavbou?

Kde začít?

V případě stavebních pozemků a zemědělské půdy pro vás bude základním dokumentem územní plán obce, ve kterém najdete informace o tom, zda můžete na daném území postavit letní dům, tzv. rekreační zástavbu. Jiná situace nastává, pokud jste vlastníkem pozemku, na kterém chcete umístit rodinný dům, v takovém případě místní územní plán umožňuje stavbu zemědělských staveb. Posledním typem pozemku je rekreační pozemek, u něhož stačí pouze zkontrolovat, zda existuje oznámení o rekreační zástavbě. Než začneme žádat o povolení, vyplatí se již v této fázi nahlédnout do katalogu a prohlédnout si rámové domy, které by se mohly stát naším rekreačním útočištěm.

Plánovací povolení nebo oznámení?

Jakmile jsme se dostali do fáze rozlišování pozemků, je důležité zmínit se o stavebním povolení pro náš rekreační dům. Ve většině případů není žádné povolení potřeba. Stavební zákon umožňuje stavbu domu, jehož užitná plocha nepřesahuje 35 m², pokud:

  • na 500 m² pozemku připadá více než 1 bungalov,
  • bungalov není jednopodlažní,
  • není samostatně stojící,
  • podlahová plocha přesahuje 35 m², v takovém případě je nutné stavební povolení.

Ohlášení stavby altánu je třeba podat na okresním úřadě. Nejlépe uděláte, když navštívíte jejich webové stránky, kde zjistíte, jaké dokumenty budete potřebovat k úspěšnému dokončení procesu, a pokud jste toho schopni, vytisknete si je a vyplníte doma. Tím se proces podání žádosti ještě urychlí. Kromě výše uvedeného formuláře žádosti budete potřebovat:

  • prohlášení o právu užívat nemovitost pro stavební účely,
  • registrační mapu,
  • výkresy rekreačního domu.

Dřevěné domy letní jsou vynikající volbou pro každého, kdo ocení pohodlí a soukromí. Svůj vysněný dům můžeme umístit skutečně na jakémkoli místě, potřebujeme pouze pozemek a povolení.