Skip to content

Dřevěné domy

Investice do dřevěných domů je zárukou bezpečnosti, trvanlivosti a pohodlí. Poláci se stále častěji rozhodují pro tento typ výstavby, protože nabízí řadu výhod oproti investici do stavby domu tradiční technologií, tj. z cihel. Může však být dřevěný dům celoroční? Co když budete chtít přidat další místnosti? Jaké jsou náklady na stavbu domu a jeho užívání?

Dřevěné domy - je to dobrá investice?

Obracejí se na nás zákazníci s otázkou, zda se vyplatí investovat do dřevěného domu, zda je hořlavý, netěsný a drahý, když se podíváme z dlouhodobého hlediska. Konstrukce dřevěných domů není novinkou, která teprve vstupuje na polský trh; domy stavěné celoroční dřevěnou technologií se již počítají na tisíce spokojených majitelů. Kromě zdravotních vlastností mají i řadu dalších výhod, které pozitivně ovlivňují rozhodnutí o realizaci projektu. V létě je v místnostech příjemně chladno a v zimě, díky použitým technologiím, udržují dřevěné domy teplo.

Náklady na stavbu dřevěných domů -
jsou celoroční dřevěné domy drahé?

Náklady spojené se stavbou dřevěných domů jsou o 30-40 % nižší než při stavbě cihlových domů! To je výborná zpráva pro ty, kteří se chystají investovat do dřevěného domu. Samozřejmě nelze předpokládat, že takový dům bude vždy levnější, to, co ovlivňuje cenu, závisí na designu, povrchové úpravě, místnostech nebo typu zvolené fasády, ale také na typu/velikosti, tj. zda bude jednopodlažní, s využitelným podkrovím nebo dvoupodlažní.

Jak se vytápí dřevěný dům?

Pro mnohé z vás může být vytápění dřevěných domů spojeno s velkými náklady, protože když si představíte tento typ stavby, vidíte mezi dřevěnými prvky mezery, ze kterých volně uniká vzduch. Ale zdání klame! Rozdíl ve vytápění cihlového a dřevěného domu souvisí s tepelnou kapacitou stěn. Co tento pojem znamená? Stěny v cihlových domech jsou studené a dokážou akumulovat energii, což znamená, že vytopit takový dům může trvat i několik dní. Jakmile ho však vytopíme, můžeme topení vypnout a nahromaděné teplo bude v interiéru přetrvávat ještě několik dní. Největší nevýhodou cihlového domu je doba vytápění, která je únavná zejména při návratu z delší nepřítomnosti, kdy musíte čekat, než se dům vyhřeje. Ogrzewanie domów drewnianych wygląda inaczej. Tepelná kapacita stěn je nižší, což má vliv na rychlejší tepelné ztráty než u cihlových domů. To však nesouvisí se špatnou izolací budovy, ale právě s nižší tepelnou kapacitou stěn. Takové budovy se však rozhodně rychleji vyhřejí, takže po delší nepřítomnosti nemusíme čekat několik dní, než bude v domě ta správná teplota. V současné době můžeme to kombinovat s bezúdržbovým zdrojem vytápění, který budeme ovládat přímo z chytrého telefonu. Můžeme také nastavit vnitřní čas, např. dvě hodiny před návratem z práce nebo odjezdem. Z tohoto důvodu se vyplatí před stavbou dřevěného domu zvážit jiné zdroje tepla, které celý proces zefektivní a budou mít také pozitivní dopad na užívání stavby.

dřevěné domy

Výhody dřevěných domů

 • Dřevěné domy díky omítce fasády často vypadají jako cihlové. Příznivci klasické verze mohou nechat dřevo holé, bez zakrytí jakýmkoli materiálem. Díky možnosti upravovat exteriér jsou takové domy ze dřeva často jedinečné, protože každý z nás má jiné preference. Pro exteriér takové budovy můžeme použít prakticky jakýkoli materiál a vytvořit krásně vypadající dům, od moderních až po klasiku
 • Dřevěné konstrukce neznamenají horší! Rám dřevěného domu se vyplní izolací a zastaví, díky použití vhodných izolačních materiálů se zvýší úroveň izolace budovy, což má přímý dopad na náklady. Už samotné dřevo má tyto vlastnosti, tj. v létě je v celém bytě příjemný chládek a v zimě z místností neuniká teplo.
 • Snadné vytápění, díky široké nabídce možností vytápění dřevěného domu můžeme výrazně snížit náklady.
 • Dům za 2 měsíce. Ano, je to možné. Dřevěné domy se staví během několika týdnů. Množství mokrých prací je v tomto případě značně omezené, ve skutečnosti je pouze jedna, a to základy. Tím se výrazně zkracuje doba výstavby Vašeho vysněného domu, protože nejsme omezeni časem nutným pro vyschnutí materiálů.
 • Čas Rámový dřevěný dům můžeme začít stavět kdykoli během roku, můžeme se do toho pustit v zimě nebo na podzim. Tato svoboda vyplývá z toho, že nepotřebujeme slunce, aby vylitý beton ztvrdl, protože v případě dřevěných domů to není nutné.
 • Výroba materiálů potřebných pro projekt probíhá v továrně. Odtamtud vyrazí hotové stropy a stěny, které jsou připraveny ke spojení na místě domu. Rozhodně se liší od modulárních domů, jak by si někdo mohl myslet. Modulární dům se přepravuje a následně se propojují celé hotové místnosti budovy. Tímto způsobem lze dosáhnout i vícepodlažní budovy. Komponenty modulárního domu lze obvykle najít na silnicích po 22. hodině – přepravují se jako objemné zboží.
 • Náklady, které jsou výrazně nižší než u cihlových domů.
 • Energeticky úsporné. Dřevěné domy poskytují zdravé mikroklima a díky svým tepelným vlastnostem usnadňují udržování požadované teploty uvnitř.

Jak získáváme ideální dřevo pro dřevěné domy?

Jako stavební firma máme vlastní pilařský závod, z něhož odebíráme dřevo, které je základem pro stavbu pevné a bezpečné dřevostavby. Na trhu rozlišujeme tři typy konstrukčního lepeného dřeva:

 • KVH – Konstrukční, masivní jehličnaté dřevo, s klinovými spoji. Vlhkost je 15% (+/-2 %).
 • BSH – konstrukční, lepené lamelové. Vlhkost na úrovni 12% (+/- 2%).
 • C24 – konstrukční, suché se zaoblenými hranami, bez klinových spojů. Vlhkost v rozmezí 15% až 20%.

KVH

Moderní, vysoce kvalitní stavební materiál, který má certifikát CE (podle evropské normy EN1912 je zařazen do třídy C24). Maximální délka, které můžeme s tímto typem dřeva dosáhnout, je 13 m. Během těžby je podrobíme komorovému sušení na vlhkost 15%, čímž dosáhneme stability pevnostních parametrů. To však nejsou všechny výhody, které získáváme díky komorovému sušení. Po tomto procesu je výrobek rozměrově stabilní až na 1 mm (což je hodnota, která je při sušení masivního dřeva na vzduchu nedosažitelná), má nízkou tendenci ke kroucení, mikrotrhlinám a neobsahuje houby ani mikroorganismy, které by se na materiálu mohly množit. Výběrem tohoto produktu se můžeme obejít bez další chemické impregnace; suché dřevo je třeba chránit pouze před negativními vlivy povětrnosti. Dřevěné prvky jsou čtyřstranně, hladce hoblované, mají srážené hrany a klinové spoje po celé délce. Aby se zjistily vady dřeva, každý trám se pečlivě naskenuje a poškozené části se vyříznou.

Použití dřeva kvh: dřevěné rámové konstrukce, nosníky pro suchou výstavbu, dřevo na konstrukce stěn, stropů nebo střešních vazníků.

BSH

Dřevo BSH vzniká lepením postupných vrstev lamel na sebe. Lamely jsou kontrolovaně sušeny v komoře, dokud není dřevo biologicky mrtvé a jeho vlhkost není na úrovni 12%. V porovnání s jinými konstrukčními dřevy může dřevo BSH dosahovat délky až 50 m. Jedná se o nejodolnější typ konstrukčního dřeva s nízkým obsahem vlhkosti, díky kterému je odolné proti plísním a houbám. Hladce hoblované a lepené lamely výrazně zvyšují jeho pevnost. V případě požáru je materiál pohlcován plameny pomaleji než běžné řezivo. Posledním krokem při výrobě dřeva BSH je slepení hotových materiálů pomocí speciálního lepidla, dokud není dosaženo správné velikosti.

Použití dřeva BSH: stavební konstrukce, viditelné konstrukce ve stavbě, alternativy k jiným stavebním materiálům a fasády.

C24

Posledním typem konstrukčního dřeva, o kterém budeme hovořit, je dřevo C24, jehož vlhkost se pohybuje v rozmezí 15% až 20%. Jedná se o masivní výrobek, který není spojován klinovými spoji, a délka jednoho úseku může být maximálně 6 m. Jedná se o znatelný rozdíl oproti výše popsaným dřevům. Suché dřevo C24 je lehčí než mokré, díky této vlastnosti se vyhneme problémům s plísněmi a houbami. Dřevo se získává ve speciálních sušárnách, je čtyřstranně hoblované a má srážené hrany.

Použití dřeva C24: pro konstrukce stěn, stropů, nosníků pro konstrukční práce, rámové konstrukce, trámy pro podlahové desky.

Úspěšná dovolená anebo praktické rekreační domy

Dřevěné domy jsou také rekreačními domy, letními domy a dokonce i domy pro naše zahrádky. Co vede lidi k tomu, že se rádi rozhodují pro dřevěné domy na svých pozemcích? První housle hraje především cena. Dřevěné domky lze zakoupit již od několika tisíc. Nabízíme širokou škálu dřevěných chat, které se budou hodit pro Váš pozemek! Pro ty, kteří hledají větší chatu s využitelným podkrovím, doporučujeme podívat se sem, na webu je připraveno 30 návrhů hotových k realizaci. Pokud budete chtít v budoucnu stavbu rozšířit, investice do dřevěného domu Vám to samozřejmě umožní.

Rekreační chaty jsou vynikající investicí a navzdory zdání nejsou tak drahé, jak si někteří lidé myslí. Návrhy jsou přizpůsobeny Vašemu rozpočtu, ale také Vašim očekáváním. Díky současným technologiím a konstrukčním řešením slouží rekreační domy mnoho let, dokonce i desítky let. Pokud jde o rekreační domky na vašich pozemcích, máme i takové, které jsou vhodně konstruovány pro úzké a malé pozemky. Plně chápeme, že zahrádky jsou většinou úzké a malé a že uživatelé potřebují prostor pro uložení potřebných věcí. Na takové pozemky se nejlépe hodí jednopokojové chaty nebo chaty s využitelným podkrovím pro ty, kteří hledají více prostoru. Největší výhodou je svoboda při navrhování vnější části budovy a jejich relativně velká užitná plocha. Snadno do něj umístíte gril, sekačku na trávu, stůl a židle.

Rozloha dřevěných domů, je možné postavit velké rekreační domy?

Mnoho lidí se rozhoduje pro koupi pozemku u moře, v horách nebo někde daleko od hluku ulic a měst. Rádi si tam jdou odpočinout, utřídit si myšlenky a dobře se pobavit. Pak se ukáže, že se vyplatí investovat do většího domku, aby v něm byla ložnice, obývací pokoj, kuchyň a koupelna. Tedy plnohodnotný dům, jen je to prázdninový dům. Velikost chaty závisí na velikosti vašeho pozemku. Chceme vám pomoci uskutečnit Vaše plány a sny, a proto máme v našem katalogu nabídku připravenou speciálně pro takové zákazníky.

Jak vypadají rekreační domy s využitelným podkrovím?

Dřevěné domky obsahují místnosti určené pro obývací pokoj, koupelnu a kuchyň. V závislosti na zvoleném modelu může být obývací pokoj spojen s kuchyňským koutem nebo může být samostatnou místností. V dolním patře je také terasa, která je při použití šikmé střechy zastřešená, což je výhodou v případě zhoršeného počasí. Nahoře je ložnice, někdy se v chatách s malým prostorem nepoužívají schody, které by zabíraly místo, ale skládací žebřík umístěný na stropě. V katalogu najdete projekt Z543 D 35m².  Jak můžete vidět na přiložených fotografiích, chata má obývací pokoj s kuchyňským koutem a stolem pro 5 osob, prostornou koupelnu se sprchou a velkou terasu, na kterou lze snadno umístit nábytek a gril. V patře je ložnice s prostorem pro psací stůl.

Rekreační domek bez využitelného podkroví

Někteří lidé nepotřebují domek s využitelným podkrovím, i pro ně máme nabídky! Projekt domu Z544 o rozloze 35 m² je ideální pro ty, kteří z řady osobních důvodů dávají přednost jednopodlažní zástavbě. Projekt nevyžaduje žádné stavební povolení. V takovém domku najdete koupelnu o rozměrech maximálně 2×2 m, obývací pokoj spojený s kuchyní a oddělený pokoj na spaní. Celek doplňuje zastřešená terasa.

Pokud máte pozemek u moře nebo v horách, nabízíme přepravu dřevěného domu.

Celoroční dřevěné domky

Dřevěné domky je možné upravit pro celoroční využití, tj. pro vícesezónní funkci, samozřejmě za příplatek. Co by měl obsahovat rekreační domek, aby mohl být využíván po celý rok?

 • Tepelná izolace, rekreační domky vyžadují především provedení tepelné izolace, zateplení stěn, podlah a střechy minerální vatou, aby teplo neunikalo ven a celá konstrukce byla co nejtěsnější.
 • Elektroinstalace, vodoinstalace, topení,
 • Vyplatí se také instalovat dveře odolné proti vloupání, dobře izolovat okna a použít energeticky úsporné vytápění, například elektrické radiátory.

Díky těmto prvkům bude užívání chaty pohodlné po celý rok.

Máte otázky? Kontaktujte nás!