Skip to content

Domy ze dřeva

Každý rok dostáváme více a více žádostí o projekty dřevěných domů. V důsledku ekologických trendů se zákazníci chtějí přiblížit přírodě a mají větší znalosti o tom, jaké jsou vlastnosti dřeva. Ve stavebnictví se jedná o odolný materiál, který má vynikající izolační vlastnosti, takže dřevěné domy jsou v létě chladnější a v zimě teplejší díky zadržování tepla. Kromě toho je takový dům vhodný pro alergiky a má krátkou dobu výstavby. Je to ale vše, co potřebujeme vědět?

Proč stojí za to vybrat dům ze dřeva?

V dnešní době můžeme vytvářet dřevěné domy kombinací různých architektonických stylů, mohou být postaveny tradičním způsobem nebo v kombinaci s moderními prvky. Stále však mají stejné výhody – jsou energeticky účinné, nízkonákladové a rychle se stavějí. Vzpomínáte si, co Vás přimělo uvažovat o dřevěném domě? Bez ohledu na to je to stále skvělá volba! V následujících částech se pokusíme podat konkrétní přehled výhod a nevýhod dřevěných domů.

1. Zapomeňte na mokré práce

U dřevěných domů není důležité, v jakém ročním období je chcete postavit. Horké léto? Deštivý podzim, nebo snad zima? Tento typ stavby nevyžaduje beton ani zdivo (jediným zděným prvkem jsou základy), které mají přímý vliv na proces vzniku Vašeho vysněného místa a bohužel mohou oddálit předání investice. A právě zde je rozhodnutí pro dřevěný dům nejlepší, protože nejenže je doba výstavby krátká, jak jsme zmínili výše, ale dům můžeme postavit i v zimě a po několika týdnech se můžete nastěhovat.

2. Doba výstavby

Mnoho lidí se ptá, jak dlouho trvá výstavba tohoto typu dřevostavby. Pokud chcete postavit dům do uzavřeného hrubého stavu, bude hotový zhruba za dva měsíce, do stavu na dokončení zhruba za čtyři měsíce. Jak vidíte, je rozhodně kratší než u cihlových domů.

3. Cena výstavby

Výhodou, která může být důležitá při výběru domu, jsou náklady na výstavbu. Samozřejmě vám nyní nemůžeme sdělit konkrétní částku, protože, jak víte, ke každému projektu přistupujeme individuálně, ale ujišťujeme vás, že náklady jsou obvykle přibližně o 30-40 % nižší než při stavbě domu tradiční cihlovou technologií.

4. Úspory po celá léta

Neskrývejme, že důležitým faktorem při rozhodování o stavbě domu jsou peníze, které jste schopni za něj utratit. Dřevěné domy mají nízké náklady; nízké náklady na výstavbu, údržbu a případné rozšíření než jiné domy, které firmy nabízejí na trhu. Nízká cena, kterou se konstrukce vyznačuje, samozřejmě hned neznamená, že je z hlediska kvality nestabilní a chatrná. To by nemělo být vzájemně propojováno. Z jakého důvodu jsou tyto náklady tak nízké?

  • Nízké stavební náklady – dřevěné domy především nevyžadují beton nebo zdivo (bod 1) a jsou rozhodně levnější než stavba domu v tradiční podobě (bod 3).
  • Nízké provozní náklady – dřevo má vynikající izolační vlastnosti, takže v létě udržuje v místnostech příjemný chládek a v zimě teplo. Zde ušetříte přímo na izolaci prostor. Pokud jde o izolaci dřevěných stěn, lze použít moderní techniky, které přispívají ke snížení nákladů.
  • Nízké náklady na modernizaci – takový dům můžeme snadno upravit, přestavět stěny, přistavět místnosti nebo vyměnit instalace, což je také levnější než v případě tradiční výstavby.

5. Jedinečný design

Stejně jako my jste se zamilovali do dřevěného domu? Nebo dáváte přednost moderním kombinacím? Nezapomeňte, že Vaše představa o vysněném domově je pro nás důležitá! 🙂 Když jste si prohlíželi nabídky domů v katalogu, líbily se Vám projekty, které byste chtěli zkombinovat? Pro nás není nic nemožné. Nyní disponujeme technologiemi a zkušenostmi, které nejlépe vyhoví Vašim potřebám. Existuje mnoho možností, jak dokončit konstrukci – několik míst nebo celou budovu můžeme pokrýt sádrokartonem a samotnou fasádu můžeme natřít libovolnou barvou. Můžete se také rozhodnout pro klinkerové dlaždice.

Celoroční domy ze dřeva

Dřevěné domy si obvykle spojujeme s rekreačními chalupami, kam v létě jezdíme odpočívat a trávit příjemnou dovolenou. Rekreační chaty jsou však pouze dočasným útočištěm pro letní aktivity a odpočinek v přírodě. Naší specialitou jsou také celoroční hotové dřevěné domy. Chápeme, že některé může překvapit, že jsou celoroční. První myšlenka, která nás napadne, je, že se jedná o nestabilní, netěsné nebo dokonce lehké konstrukce ve srovnání s tradičními domy. Vyvraťme tento mýtus! Domy ze dřeva jsou trvanlivé, stabilní, energeticky úsporné a celoroční stavby. Technologie rámových konstrukcí dnes umožňuje stavět sídliště a dokonce i rezidence. Podívejte se na tento projekt:

Zr5+d je projekt rezidence s podkrovím, garáží pro dvě auta a mezipatrem. Užitná plocha je až 348,3/465,4 m2. Navrženo s použitím dřevěné technologie. Na první pohled není vůbec patrné, že se jedná o dřevěný dům. celoroční 🙂

Domy ze dřeva

Jak získat stavební povolení na dřevostavbu?

Domy ze dřeva – stavební povolení

Pokud nechcete procházet celým stavebním procesem a hotový projekt vyhovuje Vašim představám, stačí získat stavební povolení.

Krok I

Zjistěte si na Odboru architektury obecního nebo městského úřadu, zda má lokalita, kde hodláte stavět dům, plán územního rozvoje.

Krok II

Požádejte o aktuální výpis z plánu územního rozvoje na Odboru architektury obecního nebo městského úřadu.

Co když pozemek nemá plán územního rozvoje?

Podejte žádost o vydání územního rozhodnutí na Odbor architektury obecního úřadu nebo městského úřadu.

Sami nebo s pomocí architekta si vyberte hotový projekt, který bude vyhovovat Vašim potřebám.

Na Odboru geodézie obecního nebo městského úřadu si vyžádejte kopii základní mapy.

Krok III

Jakmile získáte územní rozhodnutí, obraťte se na geodeta, který pro účely územního plánování vypracuje situační a výškopisnou mapu vašeho pozemku v měřítku 1:500.

Krok IV

Požádejte společnosti dodávající plyn, elektřinu a vodné instalace o technické podmínky pro dodávky veřejných služeb.

Požadované dokumenty:

  • Výpis z katastrální mapy,
  • Výpis z katastru nemovitostí.

Celoroční rekreační domy ze dřeva na zahrádky

Majitele zahrádek jistě zaujme zajímavá nabídka dřevěných domků, které jsou vyrobeny pro zpravidla úzké rozměry zahrádek, ale dobře fungují i jako rekreační domky. Ty často vyžadují zajímavá řešení ohledně uspořádání místností, a proto nabízíme také dřevěné domy se dvěma nadzemními podlažími nebo využitelným podkrovím. Celoroční domky můžete využívat po celý rok, a to nejen v létě, kdy se často scházíte s rodinou a přáteli při grilování, ale i v zimě, kdy pořádáte jízdu na saních. Největší výhodou je, že se liší velikostí a lze je libovolně konfigurovat – potřebujete malý domek s obývacím pokojem, místem pro kuchyň a koupelnou? Najdete je v naší nabídce!

Domy ze dřeva

Vlastníte pozemek v horách, u jezera nebo třeba u moře? Nezapomeňte, že když investujete do domku, investujete vlastně do všech aspektů jeho užívání. Domek bude místem, kam se budete rádi vracet za odpočinkem, ať už s vašimi blízkými, nebo sami. Zde se můžete uvolnit, odpočinout si, vydechnout, utřídit si myšlenky a pozitivně ovlivnit svůj nervový systém. Díky své barvě působí dřevo uklidňujícím dojmem, spojujeme si ho s teplem domova, ale obsahuje také cenné éterické oleje a má příznivý vliv na naše dýchací cesty.

Domy ze dřeva

Máte otázky? Kontaktujte nás!